​ضربه های دوگوشی چیست؟
( Binaural beat)


​​​​​​​


با شنیدن دو تن صدای متفاوت، از هر گوش، که فرکانس آنها کمی متفاوت است ، مغز شما با اختلاف فرکانس ها ، یک ضربان را پردازش می کند. 
ضربه های دوگوشی شامل دو تن صدای متفاوت است،که از هر گوش به طورهمزمان وارد مغز میشوند،مغز موج سومی که اختلاف دقیق بین این دو تن امواج مغزی است را دریافت میکند.
مثالی در اینجا آورده شده است:
فرض کنید شما در گوش چپ خود به صدایی گوش می دهید که فرکانس آن 132 هرتز است. و در گوش راست خود ، به صدایی گوش می دهید که فرکانس آن 121 هرتز است. مغز شما ، به تدریج با اختلاف دو تن صدای متفاوتی که وارد شده- 11 هرتز - هماهنگ می شود. به جای شنیدن دو صدای متفاوت،با صدای سوم که 11 هرتز است و اختلاف بین دو تن صدای وارده به گوش است هماهنگ میشود.در عین حال آن دو صدایی که از گوش چپ و راست وارد میشود را نیز میشوند و از آنها نیز تاثیر میپذیرد.
ضربه های دوگوشی توهم شنوایی محسوب می شود. برای کار کردن ضربه های دوگوشی ، دو تن باید فرکانس های کمتر از 1000 هرتز داشته باشند و تفاوت بین دو ضربه گوشی نمی تواند بیش از 30 هرتز باشد. آهنگ ها را نیز باید جداگانه گوش داد ، از طریق هر گوش. ضرب های دو گوش در موسیقی مورد کاوش قرار گرفته است و گاهی اوقات برای کمک به تنظیم سازها مانند پیانوها و اعضای بدن مورد استفاده قرار می گیرد. اخیراً ، آنها به مزایای بالقوه سلامتی مرتبط بوده اند.

آیا ضربه های دوگوشی برای سلامتی مفید است؟
گفته می شود که ضربات دو گوش همان حالت روانی مرتبط با یک تمرین مدیتیشن را القا می کند ، اما خیلی سریعتر. در حقیقت ، ضربات دو گوش گفته می شود:
کاهش اضطراب
تمرکز و تمرکز را افزایش دهید
استرس پایین تر
افزایش آرامش
پرورش خلق و خوی مثبت
ترویج خلاقیت
به مدیریت درد کمک کنید

مدیتیشن عملی است برای آرام کردن ذهن و تنظیم تعداد افکار تصادفی که از آن عبور می کنند. ثابت شده است که یک روش مدیتیشن منظم برای کاهش استرس و اضطراب ، کاهش سرعت پیری مغز و از دست دادن حافظه ، ارتقا سلامت عاطفی و طولانی شدن مدت توجه است. تمرین مدیتیشن به طور منظم می تواند بسیار دشوار باشد اما تاثیر آن در دراز مدت بسیار پایدار و موجب بهبود حالات شما در وضعیت های متفاوتی میشود.
گفته می شود ضربه های دوگوشی بین 1 تا 30 هرتز همان الگوی امواج مغزی را ایجاد می کند که فرد در طول مدیتیشن تجربه می کند. وقتی به صدایی با فرکانس مشخص گوش می دهید ، امواج مغزی شما با آن فرکانس هماهنگ می شوند. این تئوری می گوید که ضربه های دوگوشی می توانند به ایجاد فرکانس مورد نیاز مغز برای ایجاد همان امواج معمولی در طی یک تمرین مدیتیشن کمک کنند. استفاده از ضربه های دوگوشی در این روش را بعضی اوقات فناوری حباب سازی امواج مغزی می نامند.

معرفی انواع ضربه های دوگوشی
ضربه های دو گوشی به همان امواج مغزی آلفا-بتا-تتا-گاما-دلتا تقسیم میشوند که در ادماه خواص هریک گفته شده است.
ضربه های دوگوشی در محدوده دلتا (1 تا 4 هرتز) با خواب عمیق و آرامش همراه است.
ضربه های دوگوشی در محدوده تتا (4 تا 8 هرتز) با خواب REM ، کاهش اضطراب ، آرامش و همچنین حالت های مراقبه و خلاق مرتبط است.
 ضربه های دوگوشی در فرکانس های آلفا (8 تا 13 هرتز) آرامش ، تقویت مثبت و کاهش اضطراب می شوند.
ضربه های دوگوشی در فرکانسهای پایین بتا (14 تا 30 هرتز) با افزایش تمرکز و هوشیاری ، حل مسئله و بهبود حافظه مرتبط است.
در حالی که اکثر مطالعات در مورد اثرات ضربه دو گوش کوچک بوده است ، اما چندین مورد شواهد نشان می دهد که این توهم شنوایی واقعاً دارای مزایای سلامتی است ، خصوصاً مربوط به اضطراب ، خلق و خو و عملکرد مغز و اندام ها و تعمیر دی ان ای(ژنتیک)
یک مطالعه کوچک روی 29 نفر نشان داد که گوش دادن به ضربه های دوگوشی در محدوده بتا (16 و 24 هرتز) با بهبود عملکرد در یک کار مشخص و همچنین کاهش خلق و خوی منفی در مقایسه با گوش دادن به ضربه های دوگوشی در تتا و دامنه دلتا (1.5 و 4 هرتز)
در یک مطالعه کنترل شده دیگر در حدود 100 نفری که قصد جراحی را دارند نیز نشان داد که ضربه های دوگوشی قادر به کاهش قابل توجه اضطراب قبل از عمل در مقایسه با صدای مشابه بدون صدای دو گوش و بدون صدا است. در این مطالعه ، سطح اضطراب برای افرادی که به صدای ضربه های دوگوشی گوش می دادند ، به نصف کاهش یافت.
در یک مطالعه غیر قابل کنترل دیگر از هشت بزرگسال خواسته است تا به مدت 60 روز مستقیم به سی دی ضربه های دوگوشی با فرکانس های ضربه دلتا (1 تا 4 هرتز) گوش دهند. شرکت کنندگان نظرسنجی ها را قبل و بعد از دوره 60 روزه پر کردند که در مورد خلق و خو و کیفیت زندگی آنها سال می کرد. نتایج این مطالعه نشان داد که گوش دادن به ضربه های دوگوشی به مدت 60 روز به طور قابل توجهی اضطراب را کاهش می دهد و کیفیت کلی زندگی این شرکت کنندگان را افزایش می دهد. از آنجا که این مطالعه کوچک ، کنترل نشده و برای جمع آوری داده ها به نظرسنجی های بیمار متکی بود ، برای تأیید این اثرات به مطالعات گسترده تری نیاز است.
یکی بزرگتر و جدیدتر ازمایش کنترل شده ی (Trusted Source) به استفاده از ضربه های دوگوشی در 291 بیمار بستری در بخش اورژانس در یک بیمارستان پرداخت. محققان کاهش قابل توجهی در میزان اضطراب در بیماران در معرض صدا با ضربه های دوگوشی تعبیه شده مشاهده کردند در مقایسه با کسانی که بدون ضربه های دوگوشی یا بدون صدا (فقط هدفون) به صدا گوش می دهند.

عوارض جانبی گوش دادن به ضربه های دوگوشی
هیچ عارضه جانبی شناخته شده ای برای گوش دادن به ضربه های دوگوشی وجود ندارد ، اما شما باید اطمینان حاصل کنید که سطح صدا از طریق هدفون شما خیلی زیاد تنظیم نشده است. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض صداهای بالاتر از 85 دسیبل در گذشت زمان باعث کاهش شنوایی می شود. این تقریباً سطح سر و صدایی است که در اثر ترافیک زیاد تولید می شود.
اگر مبتلا به صرع و تشنج هستید ، ضربه های دوگوشی Binaural beat می تواند برایتان مشکل ساز باشد.
به نظر می رسد با چندین مطالعه انسانی برای حمایت از ادعاهای مربوط به سلامتی ، ضربه های دوگوشی یک ابزار امیدوار کننده در مبارزه با اضطراب ، استرس و حالات روانی منفی است. تحقیقات نشان داده است که گوش دادن روزانه به فایل های صوتی با ضربه های دوگوشی تأثیرات مثبتی بر روی موارد زیر دارد:

اضطراب
حافظه
خلاقیت
توجه
آرامش
حس خوب
بهبود هوش
تعمیر(DNA)
رسیدن به خواسته ها
 
 
با آرزوی موفقیت دوست دار شما ایرانی ساب.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش